Jak oszczędzać?

Jedną z podstawowych czynności której musi podejmować się każda dorosła osoba jest gospodarowanie swoimi finansami. Można powiedzieć, że bez umiejętnego wydawania, oszczędzania i gospodarowania, nie jesteśmy w stanie żyć jak osoba odpowiedzialna i przedsiębiorcza. Niestety w szkole nikt nie uczy tego jak gospodarować swoimi finansami, chyba, że mówimy o studiach ekonomicznych. Oprócz takich kierunków, wiedza na temat pieniądza, która przydaje się w codziennym życiu nie jest przekazywana, co wymaga od nas abyśmy sami się tego nauczyli. W dzisiejszym artykule piszemy o kilku podstawach dobrego i efektywnego oszczędzania. 

Wydawać czy nie wydawać?

Zacznijmy od podstaw. W dobrym oszczędzaniu nie chodzi o to żeby żyć jak pustelnik i nie wydawać w ogóle. Dobre oszczędzanie to wydawanie z głową. Nie jest sztuką odkładać praktycznie wszystkie pieniądze które zarabiamy. Zwykło się mówić, że cel uświęca środki, niestety nie zawsze się to sprawdza. Weźmy za przykład wakacje. Dużo rozsądniejszym scenariuszem jest efektywne odkładanie przez cały rok i wyjazd na wakacje za cztery czy pięć tysięcy złotych, niż życie o suchym chlebie przez cały rok tylko po to żeby latem wybrać się na Malediwy. 

Odkładaj ile możesz

Jak więc odkładać z głową? Jak efektywnie oszczędzać, tak aby nie obniżyć swojego standardu życia? Jak dojść do tego ile możemy odłożyć miesięcznie? Z pomocą przyjdzie nam analiza wydatków. Powinniśmy zacząć od tego ile mamy miesięcznie dochodu. Znając tą wartość powinniśmy obliczyć ile pieniędzy wydajemy na życie. Co to znaczy “na życie”? Są to wszystkie pieniądze które wydajemy co miesiąc na mieszkanie, na prąd, na internet, na paliwo, na ratę kredytu. Jest to również jedzenie które spożywamy codziennie. Do tego należy doliczyć dodatkowe wydatki, czyli zakupy na których kupujemy ubrania, sprzęt elektroniczny, wyjścia do kina, obiady w restauracji czy też imprezy ze znajomymi. Znając nasze wszystkie miesięczne wydatki możemy obliczyć ile pieniędzy nam zostaje. Kiedy już poznamy tę wartość możemy ustalić ile miesięcznie powinno wpływać na nasze konto oszczędnościowe. 

5/5 - (2)